Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Pet principa za smanjenje deficita koji je iznedrila Velika recesija

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 07 januar 2011 19:47
MP
Smanjenje vojnih izdataka SAD u narednoj godini biće 100 milijardi dolara.Za to vreme zemlje BRIK značajno povećavaju ulaganja u vojsku.Ima li tu računica?Naravno,oni koji dolaze moraju da štite ono što su stekli(multipolarnost,pre svega ekonomsku),a oni što su izgubili svode račune i ponašaju se racionalno kako situacija zahteva.
Preporuke:
0
0
2 subota, 08 januar 2011 00:15
Rajko Bukvić
Uvaženi profesor Stiglic se u mnogim svojim istupima (ne samo u ovom tekstu) ponaša kao francuska sobarica. On se ovde, recimo, čudi što SAD ne smanjuju vojne izdatke (iako je Hladni rat okončan), i time stavlja do znanja (kome?) da ne razume da američka ekonomija funkcioniše, između ostalog, zahvaljujući "proizvodnji" neprijatelja, koja onda kao posledicu ima razvoj vojne industrije. Drugo, on se čudi što SAD subvencionišu svoje proizvođače (pamuka, ili bilo čega drugog, nema veze), i čudi se kako oni (ko? američka vlada?) ne shvataju da time guše proizvođače u drugim (siromašnim) zemljama. A da pitamo profesora Stiglica - zašto bi američka vlada vodila računa o proizvođačima u drugim (siromašnim, ili bilo kojim drugim zemljama)?
Samo da se podsetimo, kada je svojom knjigom Protivrečnosti globalizacije izazvao širom sveta reakcije koje su ga mogle okarakterisati kao neprijatelja globalizacije (i SAD, koje procesom globalizacije ostvaruju to što ostvaruju), Stiglic se vrlo brzo povukao. Aferim.
Preporuke:
0
0
3 subota, 08 januar 2011 02:34
vlax
@MP
Apsolutno niste u pravu!!!
Vojni budget Amerike nastavlaja da raste (a ne da se smanjuje).
Evidentno je da ostali nastoje da budu "jaci" u odnosu na SAD (narocito Kina) kako bi smanjili "tenziju" rata.
Od kad se SAD ponasa racionalno ????
Sto se tice samog teksta, profesor Stiglic i dalje "soli" pamet onome ko je spreman da ga slusa : sve je to otvaranje vec otvorenih vtata. Sa primenom tih pet principa ( i nisu tako losi) sistem bi nastavljao da "zivotari". Cudi me samo sto profesor Stiglic ne predlaze daleko radikalniju akciju : promenu samog sistema. Ocigledno je da i njemu nedostaje "satelitski" pogled i da i dalje nastavlja da nas "kjuka" "nobelovskim" receptima. Univerzalni "haos" hoce svoj porez : kraj jos jedne imperije i jedinstvenog pogleda na svet. ZAVESA SE SPUSTA !! HOCEMO LI ORVELOVSKI 1984 ILI DEFINITIVAN KRAJ ROBOVLANICKOG SISTEMA (Covek, u sirokom ppojmu te recu, i nezna za drugi socijalni sistem zajednickog postojanja)
Preporuke:
0
0
4 subota, 08 januar 2011 20:17
Visarion
To je sve koješta.Oni ne mogu da ne ratuju.Oni moraju da trpe ratnu industriju i moraju da je razvijaju, da bi je razvijali moraju da prodaju oružje i još više de traže one tačke gde mogu da ga upotrebe .To je karcinom ove demokratije.Povećanje budžeta za odbranu je neizbežno.Čim to stane staje Amerika,.U tome je tajna svega.Naravno da neprjijatelja nema.Oni ga moraju stvoriti.Teško onima na koje se okome.I tu leka nema.Samo da nekom ludaku pukne film i raspali svu tu atomsku silu stokovanu po magacinima i sve bukne.Neka već jednom ludaci unište svet.To se i prorokuje.Da li će biti 12te ili neke druge godine - to nije bitno. Ali mi smo napravili toliko oružja da odavno možemo četiri puta da uništimo život na planeti.I nikom ne pada na pamet da te koji to rade nazove ludacima i traži lek za tu bolest koja se zove svrab od oružja i strah od nepostojećih neprijatelja.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 09 januar 2011 12:30
Vladimir
Nekako mi se radja utisak da je mr. Stiglic, u stvari, jedan obican balvan okicen titulom, koji je godinama zaokruzivao nakavu logiku koja ne postoji. U sluzbi nekakve dominacije odabranih nad ostalima.

Sustina je da ekonomski svetski rat bukti, da se zna ko je izvrsio prvi napad, i da se sada razvijaju naglabanja, u liku i naslovu nekih teorija, kako da USA ostvare ekonomsku prevlast, da postanu svetski bankar, koji ce stampati pare po zelji i potrebi, a ponajvise za finansiranje cuvara takvog trezora i pride, kontrole zbivanja po planeti.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 09 januar 2011 20:51
stojan nenadović
Ni autor članka ni komentatori ne znaju da je povučen potez koji je veliki dan za SAD i za čitav svet. Kongresmen Dennis Kucinich, 17.decembra 2010. godine, podneo je Kongresu Bill HR 6550 pod nazivom National Emergency Employment Defense Act, kojim se predviđa uvođenje nekreditnog novca u SAD. Novac se poklanja za infrastrukturu, penzije, zdravastvo i prosvetu. Smanjuju se porezi za 30%. Nestaje zaduživanje. Kongres izdaje dolare na kojima piše United States Note a prestaje izdavanje dolara na kojima piše Federal Reserve Note. Zato se ovaj zakon zove i End the FED, tj. Kraj FED-a. Ruši se vladajući sistem kreditnog novca i uvodi novi sistem nekreditnog novca.
U parlamentu Britanije, 29. novembra 2010. godine, počela je debata o UK banking reform bill, koja se odnosi na uvođenje 100% obavezne rezerve, nasuprot sadašnjoj frakcionalnoj rezervi. To takođe znači kraj sadašnjeg sistema centralnih banaka. Za to je i Mervyn King, guverner Bank of England.
Vreme je da Srbija sazna za to.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 09 januar 2011 23:09
rb
@stojan nenadović
Biću jedan od prvih koji pozdravlja takav zakon, tj. kraj FED-a. Ali, sačekajmo da vidimo hoće li do toga stvarno i doći. Jer, protiv FED-a su bili mnogi, počev od Čarlsa Lindberga (ne slavnog pilota, već oca), preko MekFadena, pa do jednog DŽona Kenedija. Nažalost, većinu protivnika (uključujući i Kenedija, ali i još jednog predsednika SAD) FED je likvidirao. U svakom slučaju, čak i da su ne mnogo velike šanse da se ovo ostvari, vest je ohrabrujuća, i hvala Vam za nju.
Preporuke:
0
0
8 utorak, 11 januar 2011 21:25
Petrushin
The democracy [the rule of law] will cease to exist when you take away from those who are willing to work and give to those who would notThomas Jefferson

"The point is that you can't have it all: A country must pick two out of three. It can fix its exchange rate without emasculating its central bank, but only by maintaining controls on capital flows (like China today); it can leave capital movement free but retain monetary autonomy, but only by letting the exchange rate fluctuate (like Britain – or Canada); or it can choose to leave capital free and stabilize the currency, but only by abandoning any ability to adjust interest rates to fight inflation or recession (like Argentina today,[5] or for that matter most of Europe)."
PAUL KRUGMANN

THE ECONOMICS OF U.S. IMPERIALISM AT THE TURN OF THE 21st CENTURY
Gérard Duménil+ and Dominique Lévy


http://www.ucm.es/info/ec/jec9/pdf/P1%20-%20Dum%E9nil,%20G%E9rard%20y%20L%E9vy,%20Dominique%20(2).pdf
Preporuke:
0
0
9 utorak, 11 januar 2011 21:28
Petrushin
GLOBAL IMBALANCES: A SAVING AND INVESTMENT PERSPECTIVE

Marco Terrones, Roberto Cardarelli, Enrique Mendoza and Chris Otrok


http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2005/02/pdf/chapter2.pdf
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner